Zapraszamy na przegląd lipcowych artykułów na temat prawa i podatków, które pojawiły się na naszych blogach oraz oraz portalach współpracujących z Kancelarią.
Artykuły z bloga “Podatki w spółkach”
Upływ czasu wymusza zmiany pokoleniowe w firmach. Możliwości prawnych przeprowadzenia takich zmian, gdzie w miejsce dotychczasowych wspólników wchodzi nowe pokolenie jest kilka. Koncepcją zakładającą wykorzystanie umorzenia udziałów w spółce i objęcia nowych udziałów pod kątem ewentualnego zarzutu uchylania się od opodatkowania zajmował się ostatnio Szef KAS.
A co się działo na portalu “Prawo dla księgowych”?
Wydawać by się mogło, że zakup działki rolnej do gospodarstwa rolnego poza zapłatą umówionej ceny nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych obowiązków. Tak jednak nie jest. Ustawodawca poddaje bowiem obrót nabytymi nieruchomościami rolnymi pewnym ograniczeniom.
W poprzednim artykule wskazano, że nabywca nieruchomości rolnej do prowadzonego gospodarstwa rolnego jest związany obowiązkiem prowadzenia gospodarstwa rolnego, do którego weszła taka nieruchomość przez okres 5 lat i w tym okresie nie może zbyć ani też udostępnić ww. nieruchomości osobom trzecim. Ustawa daje jednak możliwość wystąpienia o zgodę na takie przedterminowe zbycie lub udostępnienie nieruchomości rolnej do KOWR. Jest to jednak możliwe jeśli wystąpi ważny interes lub interes publiczny.
Pomoc publiczna udzielana jest przez państwowe lub samorządowe organy administracyjne na podstawie programu pomocowego lub jako pomoc indywidualna. Może być przeznaczona na pomoc regionalną, horyzontalną i sektorową. W pierwszej części artykułu przedstawiamy wybrane zagadnienia na temat regionalnej pomocy publicznej.
Kontynuujemy temat udzielania pomocy publicznej w Polsce. W poprzednim artykule pt. „Pomoc publiczna dla przedsiębiorców – na co może być przeznaczona (1)” podałyśmy najważniejsze informacje na temat publicznej pomocy regionalnej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje z zakresu pomocy horyzontalnej.
Publikowany artykuł omawia wybrane zagadnienia związane z udzielaniem pomocy publicznej na cele restrukturyzacyjne.
W poprzednim artykule pt. „Pomoc publiczna w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców – wybrane zagadnienia (1)” podałyśmy najważniejsze informacje związane z udzielaniem pomocy publicznej na ratowanie i tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przedsiębiorców. W dzisiejszym artykule omawiamy pomoc na restrukturyzację.
PYTANIA?
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z artykułów blogowych?
Zapraszamy do kontaktu: m.gach@gach.pl