Zapraszamy na przegląd listopadowych artykułów na temat prawa i podatków, które pojawiły się na naszych blogach Prawo dla księgowych, Podatki w spółkach oraz Podatki w sieci.
Artykuły z bloga “Prawo dla księgowych”
W dniu 8 października 2021 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.1.2021 w sprawie opodatkowania podatkiem VAT wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe. Jak się okazuje nie zawsze wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe będzie czynnością zwolnioną z VAT.
W roku 2021 zmieniły się zasady opodatkowania spółek komandytowych. Na mocy Ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw – spółki komandytowe zostały objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). W związku z tym postanowiłam uaktualnić opracowany przeze mnie w 2019 roku mini e-book „Spółka komandytowa. Praktyczny poradnik korzyści”.
Nowy Ład uchwalony! W dniu 29 października 2021 r. Sejm uchwalił Ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
Od dnia 5 października 2021 r. zmieniła się treść art. 16 par. 4 Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.). w zakresie formy składania zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego tzw. «czynnego żalu» przez podatników.
Nowy Ład wprowadza nie tylko nowe regulacje w zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne czy nową kwotę wolną od podatku ale także pewne nowe regulacje w Ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowością jest „Opodatkowanie spółek holdingowych”.
W dniu 15 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zawiera ona m.in. pakiet zmian w obszarze podatkowym będących częścią programu rządowego Polski Ład (Nowy Ład).
Nowy Ład wprowadza szereg nowych rozwiązań określanych mianem ulg dla przedsiębiorców lub firm. Charakter tych ulg jest różny, różny jest też faktyczny wpływ tych ulg na funkcjonowanie firm. W ramach artykułów, które poświęciliśmy Nowemu Ładowi omawialiśmy generalnie założenia np. ulgi na robotyzacje, prototypy B+ R. Dzisiaj zajmijmy się ulgą o innym nieco charakterze określaną jako ulga konsolidacyjna.
Nowy Ład wprowadził także zmiany do Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Obecnie właśnie ze względu na istotne zmiany głównie w zakresie składki zdrowotnej jakie wprowadza Nowy Ład wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą zasad opodatkowania. Ryczałt od przychodów nie był dotychczas zbyt popularną formą opodatkowania, w ostatnim jednak czasie pyta o niego coraz więcej przedsiębiorców.
Obecnie jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Nie każdy może i czasami nie powinien być jednak sobie sterem, żeglarzem i okrętem. W momencie, w którym postanowimy zawiązać spółkę z inną osobą pojawia się pytanie: Ale jaką? Dziś przedstawię pokrótce wszystkie osiem rodzajów spółek, które regulują przepisy prawa na terenie RP.
Od 1 grudnia 2021 r. zostaje uruchomiony system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Zadłużonych (dalej: Rejestr). Regulację prawną w tym zakresie zawiera Ustawa z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych – (t.j Dz.U.2021.1909) . Poznaj podstawowe informacje na temat rejestru.
Artykuły z bloga “Podatki w spółkach”
Tzw. Nowy Ład wprowadza bardzo istotne zmiany w zakresie opodatkowania tak osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Ze względu w szczególności na sposób obliczania składki zdrowotnej już teraz wielu przedsiębiorców zastanawia się jak działać w przyszłym roku. Przykładowo pojawia się pytanie czy kontynuować dalej opodatkowanie podatkiem liniowym czy też np. wybrać ryczałt do przychodów ewidencjonowanych, który szczególnie ze względu na sposób liczenia składki zdrowotnej (trzy progi przychodów, trzy kwoty składki zdrowotnej) może być dobrą alternatywą. Co jeśli przedsiębiorca działa w różnych formułach? Czy można jednak połączyć ryczałt np. z podatkiem liniowym?
Artykuły z bloga “Podatki w sieci”
Na potrzeby niniejszego bloga stworzyłam już kilka wpisów poświęconych rodzajom działalności gospodarczych, ich wadom i zaletom. Zdałam sobie jednak sprawę, że nigdy nie stworzyłam jednego artykułu, który niejako zbierałby wszystkie informacje dotyczące dostępnych w Polsce form prowadzenia działalności. Dziś więc przedstawię Wam i po krótce każdą z dostępnych opcji.
PYTANIA?
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z artykułów blogowych?
Zapraszamy do kontaktu: m.gach@gach.pl