Zapraszamy na przegląd marcowych artykułów na temat prawa i podatków, które pojawiły się na naszych blogach Podatki w sieci oraz Podatki w spółkach, jak również na portalu Prawo dla księgowych, nad którym sprawujemy opiekę merytoryczną.
Artykuły z bloga “Podatki w spółkach”
W uproszczeniu „goodwill” inaczej „wartość firmy” to różnica pomiędzy ceną zakupu przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników, które się na to przedsiębiorstwo składają. Wynika ona stąd, że elementem przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogą być także pewne dodatkowe składniki, których nie da się wycenić i nie występują w jego bilansie. Może to być np. doświadczenie, renoma, lista klientów, dostęp i pozycja na określonym rynku. Tak zdefiniowany goodwill może rodzić pewne problemy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Artykuły z bloga “Podatki w sieci”
Od jakiegoś czasu można mówić o influencerze w kontekście zawodu. Nic dziwnego, twórcy internetowi zyskują coraz większą popularność i nierzadko rezygnują z klasycznej pracy zawodowej na rzecz pozyskiwania zarobku wyłącznie z pracy influencera. Skoro jednak publikowanie treści w social mediach określamy mianem zawodu, to warto by było spojrzeć jakie ten stan niesie ze sobą konsekwencje prawne i podatkowe.
Obecnie wiele aspektów ludzkiego życia przeniosło się do Internetu. Korzystamy z niego zarówno w życiu codziennym jak i w pracy. A najwięcej z pewnością używają go twórcy internatowi, dla których Internet jest de facto źródłem utrzymania. Czemu by więc nie skorzystać z możliwości odliczenia od podatku wydatków ponoszonych za internet? Czym jest ulga na internet i kto dokładnie może z niej skorzystać?
A co się działo na portalu “Prawo dla księgowych”?
Spółki komandytowo-akcyjne (S.K.A.) były bardzo popularne do końca 2013 r. W tamtym czasie pozwalały odroczyć termin zapłaty podatku do momentu faktycznej wypłaty na rzecz akcjonariuszy. Formuła ta była zbliżona do obecnych zasad opodatkowania tzw. podatkiem estońskim, jednakże bez tajemniczo brzmiących zapisów dotyczących chociażby „ukrytych zysków”.
Nie tylko osoby fizyczne lecz także i firmy w wielu przypadkach są właścicielami działek rolnych. Nie są to działki przeznaczone wprost pod zabudowę ale wielokrotnie są tak traktowane przez organy podatkowe, które zamiast zwolnienia z VAT, nakazują podatnikom opodatkowanie takiej dostawy podatkiem wg stawki 23%.
Pomagać może każdy, jednak nie każdy wie, od czego zacząć. Poniżej znajdziesz sprawdzone informacje na temat zbiórek, zrzutek i innych działań na rzecz Ukrainy. Zdecyduj jak chcesz pomóc.
Wojna na Ukrainie uruchomiła tak wielkie pokłady życzliwości i pomocy ze strony obywateli Polski, jakich chyba jeszcze nie widzieliśmy. Z drugiej jednak strony potrzebne są teraz przepisy prawa regulujące sytuację obywateli Ukrainy na terenie RP co najmniej na czas wojny. Odpowiedź na to dawać ma procedowana obecnie ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Artykuł omawia zmianę przepisów Kodeksu cywilnego obowiązujących od 30 czerwca 2022 r. w zakresie przedawnienia roszczeń, w szczególności w aspekcie skutków złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.
W dniu 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów „do Polski przybyło już ponad 1 mln osób poszukujących schronienia”. Osoby te otrzymują wsparcie rzeczowe i finansowe od osób prywatnych i firm. W tym momencie konieczne są rozwiązania podatkowe, tak dla udzielających pomocy jak i dla tych którzy tej pomocy potrzebują i ją otrzymują.
Wojna na terenie Ukrainy zdeterminowała w ostatnich dwóch tygodniach życie obywateli RP. Nadal aktualne pozostają jednak problemy z tzw. Nowym Ładem. Wczoraj tj. 8.03.2022 r. Prezydent RP podpisał Ustawę nowelizującą w pewnym zakresie regulacje wprowadzone przez Nowy Ład.
W dniu 24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę. Wiele polskich firm przekazuje nieodpłatnie towary i usługi ofiarom działań wojennych na Ukrainie. W związku z tym w dniu 3 marca 2022 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie (…) w sprawie obniżenia stawki od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. 2022.531). Weszło ono w życie od dnia 5 marca 2022 r.
Od dnia 10 marca 2022 r. obowiązywać będzie nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów. Wydłużony zostanie czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r.
NOWY ŁAD obok podwyższonej składki zdrowotnej czy podatku minimalnego wprowadził także przepisy określane jako ulga na powrót. Ulga ta, a w zasadzie okresowe zwolnienie od podatku PIT określonych przychodów ma zastosowanie nie tylko do obywateli RP, którzy podjęli decyzję dotyczącą powrotu do Polski, lecz także do cudzoziemców, zamierzających osiedlić się na terenie RP. W pewnym zakresie ww. ulga ta może być zastosowana do obywateli Ukrainy.
Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za prace wynosi 3.010 zł brutto. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej zostały podwyższone kary grzywien za popełnione przestępstwa lub wykroczenia skarbowe.
W ostatnim czasie widoczny jest ponowny wzrost zainteresowania spółką komandytowo-akcyjną. Wynika to, jak można się domyślać, ze zmian szczególnie w zakresie składki zdrowotnej wprowadzonych przez NOWY ŁAD dla osób prowadzących działalność gospodarczą czy też wspólników np. spółek cywilnych czy jawnych. Nikomu nie trzeba przypominać jak ww. przepisy skomplikowały i komplikują nadal działanie firm.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nas nowe przepisy wprowadzone za pomocą Nowego Ładu. Wiele z nich trzeba jednak doprecyzowywać lub zmieniać. Taka sytuacja ma miejsce także w przypadku przepisów dotyczących płatności bezgotówkowych. Jakiś czas temu Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat wyjaśniający nieścisłości związane z pojęciem “instrumentu płatniczego”. Z kolei 15 marca 2022 roku na stronie MF pojawił się komunikat dotyczący odroczenia obowiązku integracji terminali płatniczych z kasami fiskalnymi.
Tak jak zapowiadało Ministerstwo Finansów, zaraz po wprowadzeniu zmian dotyczących przedłużenia terminów na sporządzenie sprawozdań finansowych, rozpoczęto prace nad projektem rozporządzenia przedłużającym terminy na złożenie zeznań CIT za 2021 r. Nowe rozporządzenie zostało podpisane 17 marca 2022 r. i obecnie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o PIT (art. 45 ust. 3f) oraz ustawy o CIT (art. 27 ust. 1e) spółki nieruchomościowe i podatnicy są zobowiązani do przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji dotyczących posiadania praw w spółce nieruchomościowej.
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt wprowadzający zmiany w Ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 2106). Celem jest przeciwdziałanie procederowi jakim jest kradzież spółek. Projekt nowelizacji ustawy o KRS wprowadza m.in. stworzenie specjalnego newslettera powiadamiającego o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Panująca obecnie sytuacja na Ukrainie zmobilizowała wielu Polaków do wspólnego działania na rzecz sąsiadów zza wschodniej granicy. Polacy zaangażowali się w różnorakie akcje, które mają na celu pomoc Ukraińcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. W związku z zaistniałą sytuacją, na terenie kraju organizowane są zbiórki publiczne oraz istnieje możliwość dokonywania wpłat. W momencie powstania tego typu inicjatywy pojawiło się również pytanie czy istnieje możliwość odliczenia zbiórek publicznych i wpłat na pomoc Ukrainie od PITu?
W dniu 12 marca br. Prezydent RP podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa [1] (dalej: ustawa pomocowa, tzw. specustawa). W przepisach niniejszej ustawy nie uwzględniono jednak zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn.
W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Plan zakłada m.in. likwidację ulgi dla klasy średniej, obniżenie PITu z 17 do 12% czy zmianę w zakresie składki zdrowotnej. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 lipca 2022 roku.
Od dnia 19 marca 2022 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów związane z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy. Nowy akt prawny przewiduje zaniechanie poboru ryczałtu (tzw. estońskiego CITu) od dochodów spółek pomagającym uchodźcom.
PYTANIA?
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z artykułów blogowych?
Zapraszamy do kontaktu: m.gach@gach.pl