Zapraszamy na przegląd wrześniowych artykułów na temat prawa i podatków, które pojawiły się na naszych blogach Prawo dla księgowych oraz Podatki w spółkach.
Artykuły z bloga “Prawo dla księgowych”
W poniższym artykule zostały omówione najważniejsze kwestie wynikające z objaśnień podatkowych dotyczących ulgi na zakup kas wirtualnych.
Już od jakiegoś czasu wspominałam Wam o planowanym e-booku “Ulga badawczo-rozwojowa – koszty kwalifikowane – interpretacje podatkowe”. Dziś ruszamy wreszcie ze sprzedażą e-booka!
Artykuł omawia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Lublinie z dnia 16 lipca 2021 r. w sprawie o sygn. akt I SA/Lu 218/21. WSA wyraził w nim swoje stanowisko w sprawie audytu energetycznego budynku przy korzystaniu z ulgi na termomodernizację budynku mieszkalnego jednorodzinnego.
Praktycznie od maja br. doradcy podatkowi, księgowi ale i przede wszyscy zwykli przedsiębiorcy żyją zmianami podatkowymi, jakie czekają nas od 1 stycznia 2022 r. Przez długi czas uwaga wszystkich koncentrowała się na stawce składki zdrowotnej i trudno się temu dziwić. Nikt nie chce płacić o 9% wyższego podatku. Ostatnia wersja Nowego Ładu złagodziła nieco wymiar tej składki ale nie można zapomnieć o innych proponowanych zmianach, które trudno uznać za korzystne dla przedsiębiorców.
Duża część w firm posiada na stanie magazynowym jakąś pulę niesprzedawalnych towarów. Mogą to być np. towary, które „wyszły z mody”, lub z jakichś innych przyczyn brak na nie kompletnie popytu. Żeby „wyczyścić” stany magazynowe zamiast likwidacji i utylizacji można rozważyć przekazanie zalegających towarów na cele charytatywne. Przekazanie towarów na cele charytatywne może rodzić określone skutki podatkowe, w szczególności w zakresie podatku od towarów jej usług (VAT) oraz podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Dziś część pierwsza, dotycząca VAT.
W Polsce mamy aż osiem rodzajów spółek, w ramach których możemy rozpocząć działalność gospodarczą. Jedną z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jakie są jej zalety i czym różni się od pozostałych spółek? Tego można się dowiedzieć dzięki materiałom stworzonym w ramach serii „Poznaj się na spółkach”.
Kiedy w roku 2020 pojawiły się pierwsze informacje na temat możliwości wprowadzenia na terenie RP podatku estońskiego, wiele firm żywo zainteresowało się tym tematem. Idea miała być taka, że podatek pojawia się dopiero w momencie wypłaty zysku. To taki odpowiednik spółki komandytowo-akcyjnej przed zmianą przepisów w 2014 r. Niestety kiedy „słowo stało się ciałem”, okazało się, że warunki podatku estońskiego nie są nadmiernie korzystne i dla firm z wielu branż np. z branży nieruchomościowej trudne do zastosowania.
W ostatnim czasie na blogu Prawo dla księgowych wystartowaliśmy z nowym cyklem artykułów i publikacji #Poznaj się na spółkach. Jednym z głównych pytań Klientów Kancelarii, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą czy decydujących się na zmianę dotychczasowej formuły jest pytanie „A jaka spółka jest dla mnie najlepsza? Na to pytanie staramy się w jakimś zakresie odpowiedzieć.
Artykuły z bloga “Podatki w spółkach”
Kiedyś palmę pierwszeństwa jeśli chodzi atrakcyjność dla wspólników dzierżyła spółka komandytowo-akcyjna, potem popularna była spółka komandytowa. Ustawodawca podatkowy uznał jednak, że oba te rodzaje spółek – mimo, że prawnie są to spółki kapitałowe – powinny być opodatkowane podatkiem CIT. Tym samym z opodatkowania jednokrotnego na poziomie wspólników pojawiło się opodatkowanie podwójne. Ostatnio, szczególnie w związku ze zmianami podatkowymi określanymi „Nowym Ładem”, coraz więcej klientów pyta o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Niedawno na moim siostrzanym blogu „Prawo dla księgowych” ruszyła seria publikacji przeznaczona dla osób, które chciałyby założyć spółkę. W Polsce mamy aż osiem rodzajów spółek, w ramach których możemy rozpocząć działalność gospodarczą. Wybór jest więc ogromny. Seria „Poznaj się na spółkach” ma być swego rodzaju kompendium wiedzy o każdej z nich.
PYTANIA?
Masz pytania związane z tematyką poruszoną w którymś z artykułów blogowych?
Zapraszamy do kontaktu: m.gach@gach.pl